Pracovné prostredie ovplyvňuje pracovný výkon jednotlivcov vo veľkej miere, vrátane výsledkov celého podniku či vášho biznisu. Tým prostredím je pre väčšinu z nás práve kancelária. Či už ide o domácu alebo firemnú kanceláriu, ako sa správne zhostiť jej zariaďovania?
Kto chce mať v zamestnaní dobré výsledky, potrebuje mať okrem nasadenia a poctivej práce, aj vhodne zariadenú kanceláriu. To sa týka najmä jej vzhľadu, priestrannosti a samotného vybavenia, ktoré sa v nej nachádza a pracovník ho môže využívať. Hoci sme každý človek originál, existujú určité trendy, ktoré sa ukazujú ako efektívne v rámci zariaďovania svojej kancelárie.
Kompozícia a celkový priestor kancelárie
Vo väčšine prípadov sa uvádza, že najvhodnejším tvarom pre kanceláriu je štvorcový tvar. Pôsobí na človeka vyrovnaným dojmom a nezvádza k neustálemu presunu nábytku a kancelárskeho zariadenia celkovo.
Vhodným sa javí aj obdĺžnikový tvar, najmä ak k práci potrebujete veľa kníh alebo iného náradia. Viete tak vhodne využiť predĺžený priestor popri stenách, práve na širšiu knižnicu alebo odkladacie miesto na náradie.
Kvalitná kancelárska stolička – dôležitá súčasť kancelárskeho nábytku
Dôležitým aspektom zariadenia kancelárie je výber kancelárskeho nábytku. Mohli by sme povedať, že dokonca jeden z najdôležitejších. V kancelárí pri práci trávime mnoho času a ak nemáme vhodný nábytok, oveľa rýchlejšie sa môžeme vyčerpať, alebo odvádzať nedostatočný výkon.
Určite si dávajte pozor hlavne na výber pracovného stola. Ten by nemal byť nižší ako 55 cm a presahovať 65 cm do výšky. Tiež zvážte veľkosť pracovnej plochy stola. Určite odporúčame hlbšiu pracovnú dosku. Tú oceníte najmä ak veľká časť vášho pracovného výkonu je orientovaná na prácu na počítači.
Monitor bude od vás vzdialenejší a poďakujú sa vám za to vaše oči. Na druhej strane, čo sa týka celkovej veľkosti pracovnej dosky, z praxe neodporúčame kupovať zbytočne veľkú. Ono sa to väčšinou vypoomstí neporiadkom a celkovo zaprataným stolom.
Rovnako dôležitým kusom zariadenia akým je pracovný stôl je aj kancelárska stolička. Jej výber je veľmi podstatný, nakoľko tiež vo veľkej miere ovplyvňuje výkon a hlavne zdravie pracovníka. Našťastie, v dnešnej dobe je na výber obrovské množstvo rôznych typov kancelárskych stoličiek. Dokonca existujú, aj keď sú o niečo drahšie, špeciálne pracovné stoličky, ktoré dbajú na ergonómiu vášho tela..
Otázka svetla a osvetlenia
Správne osvetlenie je tiež jeden z kľúčových faktorov, ktorý by ste si mali pri zariaďovaní kancelárie dobre premyslieť. Svetla nie je nikdy dosť. V máloktorej kancelárií sa vyžaduje prítmie či celková tma. Preto pri zariaďovaní kancelárie uvažujte v zmysle, že radšej mať viac svetla ako tmy.
V ideálnom prípade by ste mali mať v kancelárí denné svetlo počas celého pracovného dňa. To však, samozrejme, kvôli rôznym pracovným smenám a tiež aj meniacej sa intenzite slnečného žiarenia vzhľadom na ročné obdobia, nie je možné zariadiť v každom prípade. Každopádne ale odporúčame mať aspoň jednu stenu, ktorú by lemovali okná.
Čo sa týka polohy pracovného stola oproti oknám, je na výber viacero možností. Najtradičnejším spôsobom je mať okná z jednej strany (z boku). Hoci by sa zdalo, že najlepším riešením by mal byť stôl otočený naproti oknu, ukazuje sa, že tomu tak nie je. Toto umiestnenie síce poskytuje mnoho svetla na prácu, ale podľa niektorých prieskumov pohľad von oknom rozptyľuje pri práci. A to dosť výrazne.
Ako rozumne zariadiť kanceláriu
V prvom rade sa snažte postupovať po rade. Teda nerozmýšlať najprv nad kancelárskou stoličkou či stolom a až potom si zistiť aký vlastne reálne veľký priestor budeme mať vo firme k dispozícií. Ako sa hovorí po anglicky: “First things first.”
Napíšte si zoznam tých najzákladnejších vecí, ktoré budete v kancelárii potrebovať – základný nábytok, prístroje, kancelárske regále, osvetlenie a podobne. Postupne si zoznam rozširujte aj o drahé veci, resp. veci, ktoré momentálne nutne nepotrebujete, ale radi by ste ich mali – chcete ich.
O čom tiež svedčí zariadenie kancelárie
Druh biznisu je často pretavený aj do samotného výzoru, resp. zariadenia kancelárie. Existujú isté trendy pre ten-ktorý typ biznisu. Napríklad pri zariaďovaní právnických kancelárií budete pravdepodobne vyberať skôr tmavší “ťažký” nábytok, ktorý bude pôsobiť elegantne a luxusne. Naopak, pri zariaďovaní kancelárie pre firmu zaoberajúcu sa marketingom, budete skorej uvažovať o jednoduchom a dizajnovom nábytku.
Taktiež sa v tomto zmysle môžeme ako klienti presvedčiť o úspechu či neúspechu danej firmy. Neúspešný biznis pravdepodobne nebude mať v strede kancelárie vodnú fontánku, či vás neprivíta recepčná. Hoci fontánka v strede kancelárie môže hovoriť o všeličom inom ako iba o finančnom úspechu a chýbajúca sekretárka taktiež, ilustruje to našu pointu o úspechu – pokiaľ by si to váš biznis vyžadoval, ale nebudete na to mať financie, nebudete to v kancelárí mať. Dôležitým aspektom pri zariaďovaní kancelárie je tiež fakt, či robíte vo firme, alebo ste sami majiteľom firmy, resp. či robíte ako živnostník. Tu je tiež dôležitá otázka množstva ľudí v kancelárí – či ste sám a doma, alebo s kolegami v rámci firmy. Nech už je to akokoľvek, dajte si na zariadení svojej kancelárie záležať…