Keď sa povie slovenská firma, väčšina z nás si predstaví nejakú malú sročku o pár zamestnancoch. A pritom u nás fungujú desiatky spoločností, ktoré zamestnávajú stovky ľudí a majú miliónové zisky. Pozrite sa s nami, ktoré to sú.
Volkswagen Slovakia a.s.
Medzi dlhodobo najväčšie slovenské firmy patrí Volkswagen Slovakia. Ten na Slovensku pôsobí od roku 1991 a za ten čas vyrobil viac než päť miliónov vozidiel. Vo svojich závodoch v Bratislave, Stupave a Martine zamestnáva vyše 14 000 ľudí. Aj napriek občasným problémom v automobilovom priemysle sa spoločnosti darí. Za minulý rok dosiahli jej tržby viac než 10 miliárd eur, pričom zisk predstavoval takmer 192 miliónov eur.
Kia motors Slovakia s.r.o.
A v automobilovom priemysle ešte zostaneme. Druhou najväčšou slovenskou firmou sa v roku 2018 stala Kia motors Slovakia. Žilinská automobilka zamestnáva takmer 4 000 ľudí a ročne vyrobí viac než 300 000 áut. Jej tržby za minulý rok dosiahli vyše 5 miliárd eur, čistý zisk bol zhruba 240 miliónov eur.
Slovnaft a.s.
Slovnaft patrí medzi najstaršie slovenské firmy. Svoju históriu datujú do roku 1895, kedy mestská rada v Bratislave udelila súhlas na výstavbu rafinérie minerálnych olejov. V súčasnosti táto spoločnosť ročne spracuje 5,6 milióna ton ropy pričom až 80% jej produkcie ide na export. V samotnej rafinérii, ale aj v sieti čerpacích staníc pracuje zhruba 3 400 zamestnancov. Tržby za rok 2018 boli asi 3,8 miliardy eur a čistý zisk dosiahol 106 miliónov eur.
Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
Medzi najväčšie firmy na Slovensku sa dostala aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. Tá, hoci mala minulé roky finančné problémy, dokázala vygenerovať tržby vo výške približne 2,9 miliardy eur. Z toho čistý zisk predstavoval približne 35 miliónov eur.
PCA Slovakia, s.r.o.
Na piate miesto úspešných slovenských firiem sa dostala spoločnosť PCA Slovakia, s.r.o. Pod týmto niekomu nič hovoriacim názvom sa skrýva automobilka PSA Peugeot Citroën. Francúzsky producent áut pôsobí na Slovensku od roku 2006, kedy došlo k spusteniu výroby prvých vozidiel. Priamo poskytuje prácu asi 4 500 zamestnancom a ďalším takmer 20 000 ľudí je cez subdodávateľské firmy. Tržby za rok 2018 boli vo výške 2,7 miliardy eur. Zisk z tejto sumy predstavoval asi 37 miliónov eur.
U. S. Steel Košice, s.r.o.
Podľa odborníkov košická oceliareň stráca svoj dych. Niektorí jej dokonca prognózujú postupnú stagnáciu a dokonca koniec. Aj napriek týmto negatívnym odhadom sa dokázala U. S. Steel Košice dostať na šieste miesto podľa tržby za rok 2018. V ňom totiž vygenerovala obrat vyše 2,5 miliardy eur a predbehla tak ďalšie spoločnosti ako napríklad Samsung, Slovenský plynárenský priemysel alebo Slovenské elektrárne. Čistý zisk nebol o nič menej úctyhodný. Oceliari z Košíc sa mohli pochváliť 126 miliónmi eur.