Rok 2019 sa stal míľnikom pre legálne hranie hazardných na Slovensku. Zmenou zákona o hazardných hrách stratil Tipos svoje monopolné postavenie na trhu. Do hry tak mohli vstúpiť aj súkromné firmy.
Tipos sa svojmu monopolu tešil dlhé roky. Jedinú konkurenciu mu v oblasti online hazardných hier robilo niekoľko zahraničných firiem, ako napríklad Bwin, Bet365 alebo Bet-at-home. Tie však nemali slovenskú licenciu a na Slovensku tak pôsobili nelegálne. Finančnej správe sa darilo so zmiešaným úspechom tieto spoločnosti blokovať.
Viac peňazí a lepšia regulácia hráčov
Nový zákon o hazardných hrách vstúpil do platnosti 1. marca 2019. Štát si od zrušenia monopolu Tiposu sľubuje zvýšenie príjmov do verejných zdrojov. Na základe udelenia licencií a ďalších poplatkov by mal štátny rozpočet získať vyše 80 miliónov eur.
Súčasťou zákona je aj nový Úrad pre reguláciu hazardných hier. Ten by mal dohliadať na fungovanie online kasín a preverovať či ich navštevujú iba dospelé osoby. Medzi jeho kompetencie ďalej patrí napríklad prideľovanie licencií a vedenie registra zakázaných ponúk.
Tento krok víta aj riaditeľ asociácie stávkových kancelárií Peter Papánek. Na adresu zákona sa vyjadril „Sme presvedčení, že takto postavená filozofia legislatívy je v skutočnosti najefektívnejším nástrojom na potieranie nelegálneho čierneho trhu a vedie v konečnom dôsledku k lepšej ochrane spotrebiteľa a prevencii proti hraniu mladistvých či závislých“.
Zákon o hazardných hrách priniesol ešte jednu novinku. Zmenil sa spôsob zdaňovania pre stávkové spoločnosti. Do prijatia zákona sa používala 6% daň z obratu, čím boli znevýhodňované domáce stávkové spoločnosti oproti zahraničným. V súčasnosti je to už 22,7% daň zo zisku, z čoho 0,7% je príspevok na Úrad pre reguláciu hazardných hier. To sa dá považovať za svetový štandard.
Prevádzkovatelia online kasín
O licencie na prevádzkovanie online kasín prejavilo záujem dokopy dvanásť firiem. Ide o známe stávkové spoločnosti, ale aj menej známe firmy. Nižšie uvedené firmy zaplatili za licencie dokopy 33 miliónov eur.
- Niké
- Fortuna SK
- Tipsport SK
- DOXXbet
- Synot Tip
- Slov-Matic
- Program
- VIX
- CBG
- Ariola
- Slovak Games
- Perix
Svoju licenciu zatiaľ naplno využíva iba päť firiem – Niké, Tipsport, Fortuna, DOXXbet a Synot Tip. Tie už v januári 2020 spustili svoje online kasína. Okrem niekoľkých desiatok automatových hier, rulety a blackjacku, ponúkajú kasínové turnaje a rôzne promo akcie. Hráči navyše dostávajú bonusy na odskúšanie nových hier.
Všetky spoločnosti sa na svojich stránkach snažia prezentovať hráčom hazardné hry ako formu zábavy a nie ako zárobkovú činnosť.
Ako fungujú online kasína?
Legálne online kasína zvyčajne fungujú tak, že najskôr získajú licenciu od oficiálnej štátnej inštitúcie, ktorá zabezpečuje licenčný proces. Následne si musia zabezpečiť kasíno platformu a kasínové hry. Väčšinou ide o dohodu s dodávateľom platformy, ktorá zabezpečuje takmer celé fungovanie kasína po technickej stránke.
Výhernosť (anglická skratka RTP) v online kasínach sa pohybuje zhruba na úrovni 95-96%. Z celkovej sumy peňazí, ktorá je vložená do stávok si teda online kasína nechávajú približne 4 až 5%, čo predstavuje ich hrubý príjem. Z tejto sumy následne platia provízie dodávateľovi platformy, dane, licencie a ďalšie poplatky spojené s fungovaním online kasína.
Pre stávkové spoločnosti je prevádzkovanie online kasín zaujímavé hlavne tým, že výsledky z hier sú rýchle. Pri klasickom stávkovaní je totiž nutné počkať na koniec zápasu. Zároveň je potrebné často dohľadávať výsledky zápasov, riešiť reklamácie, či prípadné zmanipulované zápasy. Tieto problémy pri online kasínach nie sú. Nevýhodou môžu byť nižšie marže, čo ale nie je vždy pravidlom.
Princíp fungovania online kasín predstavuje generátor náhodných čísel. Ide o algoritmus, ktorý náhodne určuje poradie výsledkov. Nekontroluje však výšku vkladu ani predchádzajúce výhry či prehry. Jeho funkčnosť na Slovensku by mal pravidelne kontrolovať už spomínaný Úrad pre reguláciu hazardných hier. Ten je zodpovedný aj za to, aby boli hráčom skutočne vyplatené výhry.
Zakázané ponuky alebo blacklist
Úrad pre reguláciu hazardných hier v rámci svojej činnosti vytvára aj Zoznam zakázaných ponúk (tzv. Blacklist). Ide o weby, ktoré propagujú alebo prevádzkujú hazardnú hru na internete bez slovenskej licencie a kde sa hráči zo Slovenska vedia jednoducho zaregistrovať a hrať. Kontrolná organizácia pred zaradením do blacklistu najskôr odosiela e-mailom výzvu na dobrovoľné zmazanie obsahu webstránky.
Ak daný subjekt tak neurobí do desiatich dní, zaradí ho Úrad pre reguláciu hazardných hier medzi tzv. zakázané ponuky.